Kamer, Vragen en Antwoorden, 2017-2018, QRVA 54/137 d.d. 28.11.2017, blz. 361
Werking witte kassa.
VRAAG
Sinds 1 januari 2016 is het gebruik van het geregistreerd kassasysteem (GKS) verplicht voor horecazaken met een omzet hoger dan 25.000 euro, die meer dan 10 % van die omzet uit voeding halen. Na een beslissing van de Raad van State heeft u de regelgeving moeten wijzigen.
1. Hoeveel horecazaken die wel onder de 10 %-regel vielen, hebben zich geregistreerd in de online GKS-applicatie van de FOD Financiën in 2016 en in 2017? Graag cijfers opgesplitst per provincie en de totaalcijfers per provincie en nationaal, voor een procentuele weergave.
2. Hoeveel horecazaken die wel onder de 10 %-regel vielen, gebruiken het GKS inmiddels? Graag cijfers opgesplitst per provincie en de totaalcijfers per provincie en nationaal, voor een procentuele weergave.
3. Vallen deze cijfers binnen uw verwachtingspatroon?
4. Komen er verdere acties om de resterende horecazaken die zich nog niet geconformeerd hebben aan de nieuwe regelgeving te sensibiliseren? Plant u hierbij mogelijke administratieve sancties?
ANTWOORD
van de minister van Financiën, belast met Bestrijding van de fiscale fraude van 22.11.2017:
Sedert 1 juli 2016 (en dus niet 1 januari 2016 zoals vermeld in uw vraag) is het geregistreerd kassasysteem (GKS) verplicht te gebruiken in elke horecazaak die een jaaromzet hoger dan 25.000 euro realiseert met betrekking tot restaurant- en cateringdiensten, met uitsluiting van het verschaffen van dranken. Voorheen lag de grens met betrekking tot deze handelingen effectief op de door u vermelde 10 % van de omzet. Onderstaande cijfers hebben uiteraard enkel betrekking op de uitbatingen waarvoor de wettelijke regeling effectief van kracht is (dus rekening houdend met de 25.000 euro grens).
1. Geregistreerde uitbatingen (met andere woorden uitbatingen waarvoor de exploitant opgeeft een GKS te moeten gebruiken):
| Totaal/Total | 26 201 | ||||||||||
| # Uitbat/# étab | % | # Uitbat/# étab | % | ||||||||
| WVL/FLANDRE OCC | 4 487 | 17,13% | VL/FLA | 16 221 | 61,91% | ||||||
| OVL/FLANDRE OR | 3 403 | 12,99% | BRU | 3 091 | 11,80% | ||||||
| APEN/ANVERS | 4 320 | 16,49% | WALL | 6 884 | 26,27% | ||||||
| LIMB/LIMBOURG | 1 950 | 7,44% | |||||||||
| VLBRAB/BRAB FLAM | 2 061 | 7,87% | |||||||||
| BXL/BXL | 3 091 | 11,80% | |||||||||
| WABRAB/BRAB WAL | 825 | 3,15% | |||||||||
| LIEGE/LIEGE | 2 215 | 8,45% | |||||||||
| NAMUR/NAMUR | 1 071 | 4,09% | |||||||||
| LUXEMB/LUXEMB | 740 | 2,82% | |||||||||
| HAINAUT/HAINAUT | 2 033 | 7,76% | |||||||||
| ZONDER PC/SANS CP | 5 | 0,02% | |||||||||
U zult terecht opmerken dat er meer uitbatingen werden geregistreerd als er effectief in de doelgroep vallen; een aantal onder hen heeft onder de nieuwe regeling geen GKS meer nodig, maar heeft nagelaten zich administratief uit te schrijven, maar evengoed zijn er een aantal uitbatingen die vrijwillig het GKS (blijven) gebruiken, bijvoorbeeld om te kunnen genieten van de doelgroepkorting inzake de werkgeversbijdragen voor de sociale zekerheid.
De werkelijke doelgroep, situatie per 1 maart 2017, ziet er als volgt uit (aantal uitbatingen):
| Totaal/Total | 21 701 | ||||||||||
| # Uitbat/# étab | % | # Uitbat/# étab | % | ||||||||
| WVL/FLANDRE OCC | 3 587 | 16,53% | VL/FLA | 12 713 | 58,58% | ||||||
| OVL/FLANDRE OR | 2 623 | 12,09% | BRU | 2 758 | 12,71% | ||||||
| APEN/ANVERS | 3 286 | 15,14% | WALL | 6 123 | 28,22% | ||||||
| LIMB/LIMBOURG | 1 547 | 7,13% | |||||||||
| VLBRAB/BRAB FLAM | 1 670 | 7,70% | |||||||||
| BXL/BXL | 2 758 | 12,71% | |||||||||
| WABRAB/BRAB WAL | 729 | 3,36% | |||||||||
| LIEGE/LIEGE | 1 984 | 9,14% | |||||||||
| NAMUR/NAMUR | 941 | 4,34% | |||||||||
| LUXEMB/LUXEMB | 691 | 3,18% | |||||||||
| HAINAUT/HAINAUT | 1 778 | 8,19% | |||||||||
| ZONDER PC/SANS CP | 107 | 0,49% | |||||||||
2. Onderstaande cijfers zijn gebaseerd op de uitgereikte VSC (VAT Signing Cards), die een uitbater bij de belastingdienst dient aan te vragen om zijn GKS te kunnen gebruiken, waarbij als vergelijkingspunt de werkelijke doelgroep werd genomen (cijfers 15 juni 2017).
| TOTAL/TOTAAL | # UITBAT/# | # UITBAT/# | % UITBAT/% | # UITBAT/# | # UITBAT/ | # UITBAT/ | % | # UITBAT/ | ||||||||
| ETABL | ETABL | ETABL | ETABL | # ETABL | # ETABL | UITBAT/ | # ETABL | |||||||||
| % ETABL | ||||||||||||||||
| totaal/total | met VSC/ | met GKS/ | zonder | totaal/total | met VSC/ | met GKS/ | zonder GKS/ | |||||||||
| avec VSC | avec SCE | GKS/ | avec VSC | avec SCE | sans SCE | |||||||||||
| sans SCE | ||||||||||||||||
| FLANDRE | 3587 | 3671 | 102,34% | 84 | FLA | 12713 | 12837 | 100,98% | 124 | |||||||
| OCC/WVL | ||||||||||||||||
| FLANDRE OR/OVL | 2623 | 2773 | 105,72% | 150 | BRU | 2758 | 1897 | 68,78% | -861 | |||||||
| ANVERS/APEN | 3286 | 3262 | 99,27% | -24 | WALL | 6123 | 4765 | 77,82% | -1358 | |||||||
| LIMBOURG/LIMB | 1547 | 1540 | 99,55% | -7 | ZONDER | 107 | 33 | 30,84% | -74 | |||||||
| PC/SANS | ||||||||||||||||
| CP | ||||||||||||||||
| BRAB FLAM/ | 1670 | 1591 | 95,27% | -79 | 21701 | 19532 | 90,01% | -2169 | ||||||||
| VLBRAB | ||||||||||||||||
| BXL/BXL | 2758 | 1897 | 68,78% | -861 | ||||||||||||
| BRAB WAL/ | 729 | 553 | 75,86% | -176 | ||||||||||||
| WABRAB | ||||||||||||||||
| LIEGE/LIEGE | 1984 | 1586 | 79,94% | -398 | ||||||||||||
| NAMUR/NAMUR | 941 | 731 | 77,68% | -210 | ||||||||||||
| LUXEMB/LUXEMB | 691 | 515 | 74,53% | -176 | ||||||||||||
| HAINAUT/ | 1778 | 1380 | 77,62% | -398 | ||||||||||||
| HAINAUT | ||||||||||||||||
| SANS CP/Zonder PC | 107 | 33 | 30,84% | -74 | ||||||||||||
| 21701 | 19532 | 90,01% | -2169 | |||||||||||||
3. Deze cijfers vallen, zeker gelet de lange onzekerheid omtrent de definitieve regeling, al bij al binnen het verwachtingspatroon. Maar, uiteraard dient zo snel mogelijk gestreefd te worden naar 100 % compliance. Vandaar de uitgebreide controlemaatregelen, zoals vermeld in punt 4.
4. In 2016 werden reeds bijna 4.000 controles uitgevoerd. Sedert begin 2017 wordt de restgroep (een 800-tal) systematisch gecontroleerd, vanaf juli 2017 wordt waar nodig een tweede bezoek gebracht. Bovendien worden er ook systematische controles uitgevoerd in uitbatingen waarvoor administratief een GKS werd geregistreerd, om na te gaan of dit ook daadwerkelijk voor het registreren van alle belastbare handelingen wordt gebruikt
Aangehaalde referentie
Sneltoetsen
Niet actief tijdens het typen in een veld.
- Zoeken in de tekst
- /Ctrl/⌘ F
- Volgende / vorige treffer
- EnterShift Enter
- Volgende / vorige sectie
- JK
- Leesmodus
- L
- Een paneel sluiten
- Esc
De leesmodus verbergt de inhoudsopgave en de kerncijfers, vergroot de tekst en centreert de kolom.